| Bibi134 a întrebat:

Buna
Luna trecută mi-a venit menstruația pentru prima data, iar luna asta nu.
De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu trebuie sa fii deloc ingrijorata in privinta modului de producere a menstruatiei, fiindca este absolut normal ca la inceput menstruatiile sa se produca neregulat si de asemenea sangerarile sa fie slabe cantitativ sau chiar sa lipseasca o luna chiar si doua. Se poate intampla destul de des ca a doua menstruatie sa se produca doar dupa cateva luni sau chiar si situatii in care pauza poate fi de peste 1 an. Organele tale reproducatoare inca nu au ajuns la maturizare si din acest motiv activitatea lor este deocamdata destul de imprevizibila. Aceasta va deveni mai regulata sau chiar regulata insa doar dupa trecerea a cativa ani. Multa sanatate!

| Cosmin1983c a răspuns:

Pentru ca esti la inceput. pana ti se regleaza ciclul o sa mai fie asa, nu te speria.