| anonim_4396 a întrebat:

Cu cate cartuse de tigari (de persoana) ai voie sa treci la vama?

35 răspunsuri:
| radiokryss a răspuns:

Chiar eram si eu interesat de aceasta intrebare si am sunat la politia de frontiera si mi-au spus ca 10 pachete. cu 1 luna in urama un var a plecat in spania cu 5 cartuse dar erau 2 persoane, el si sora lui. a zis ca i-a desfacut un cartus s-a uitat la el si l-a pus la loc. asa ca 2 sigur poti lua.

| cosminoitaly a răspuns:

Doua, asa este.Au voie doar cele cu timbru, cele de contrabanda se confisca, iar cel prins cu ele suporta consecintele prevazute la dogana(adica poate fi intors, cum am vazut eu insumi in iulie anul acesta cand un autocar de BV a fost intors fiindca sa`u gasit 200 cartuse din Basarabia.Asa ca nu risca, ia decat 2

| je_koko a răspuns:

Nu ai voie sa treci decat cu doua pachete ca s-a schimbat legislatiawinkingdar daca treci cu unu nu-ti face nimic numa sa nu fie contr4ol in vama...depinde la ce vama vrei sa treci:pe...stiu ca este asa ca si eu treceam zilnic in ucraina...si de anul asta s-a schimbat legeahappy

| alkareem a răspuns:

800 tigarete adica 4 cartuse (4cartuse*10buc/cartus*20tig/pach)
http://www.customs.ro/......nitar.aspx

| 278_dragos a răspuns:

Potrivit legislatiei UE, poti trece dintr-o tara in alta (membra UE) cu maximum 800 de tigarete. Daca este vorba de o calatorie cu avionul, nu poti transporta mai mult de 200 de tigarete. Gasesti aici mai multe informatii: https://www.customs.ro/......nitar.aspx si https://www.customs.ro/......itar.aspx. Sper sa-ti fie de ajutor raspunsul! :)