| Paeki a întrebat:

Salut! Săptămâna viitoare plec spre Germania și as dori sa știu, legal, câte cătușe de țigări am voie la vamă?
Câte cartușe de persoană?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal depinde de fiecare tara. Pentru Germania limita superioara este de 1 cartus (10 pachete, 200 de tigari).

| Violleta2022 a răspuns:

2 pachete de tigari de persoana (40 tigarete), in toate tarile UE
(NU cartuse, fiindca acelea contin cate 10 pachete fiecare cartus).

https://www.politiadefrontiera.ro/ro/main/i--17809.html

| FreddieM a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai inteles gresit si transmiti mai departe eroarea. (poate omul nu citeste articolul pus de tine si te crede pe cuvant)
,, în țările din cadrul Uniunii Europene poți transporta maximum 40 de pachete de țigări'' nu doar doua pachete.
Cheers

| Violleta2022 a răspuns (pentru FreddieM):

Alcool, tutun, bani lichizi și accize
Ultima verificare: 12/12/2020

"Produse din tutun
Limita poate fi mai mică sau mai mare, în funcție de țara UE pe care o vizitați.
Există țări care aplică limite inferioare doar pasagerilor care călătoresc pe mare și pe uscat (Bulgaria, Grecia, Letonia, Lituania, Polonia, Slovacia și Ungaria) sau tuturor pasagerilor (Estonia și România).

Limita superioară
200 de țigări sau
100 de țigări de foi sau
50 de trabucuri sau
250 g de tutun

Limita inferioară
40 de țigări sau
20 de țigări de foi sau
10 trabucuri sau
50 g de tutun

Puteți combina cum doriți aceste produse din tutun, dar fără a depăși limita totală.
De exemplu, 50 de țigări de foi + 25 de trabucuri = limita totală".

https://europa.eu/......dex_ro.htm

| Violleta2022 a răspuns:

Ignora te rog, raspunsul lui Frank51- fiindca ESTE ILEGAL, sa transporti 50 de cartuse.
Si crede-ma ca nu vrei sa intri la trafic de contrabanda cu tigari, sa te trezesti cu dosar penal si puscarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ignora ce spune Jassmina
Rolul ei pe acest site e de dezinformare.
Ai voie 40 PACHETE de tigari in cadrul UE.

| Frank51 a răspuns:

Poți să iei liniștit 50 de cartușe. Ideea e că se fac controale aleatorii, și în caz că pică la mașina ta sau la autobuzul în care ești șamd, ai sfeclit-o.

| NLS a răspuns:

In Germania si Austria cate 2, insa in Ungaria doar unul.
Mergi cu masina proprie, cu numar romanesc?
Daca da, te poti astepta la un control la vama, mai ales daca minti si li se pare ca ascunzi ceva (vei fi intrebat daca ai tigari la tine).
Daca ai numar nemtesc, e mai lejer, si la vama, dar si pe autostrada.

| NLS a răspuns:

Uite linkurile oficiale,
800 tigarete (4 cartuse), daca vii din EU, 200 tigarete, daca vii din afara EU.

https://www.zoll.de/......_node.html

https://www.bussgeldkatalog.org/reisefreimengen/

Cum am mai zis, in Ungaria doar un cartus e permis, si ungurii sunt foarte neintelegatori.
Daca ai noroc de control pe undeva, ti se va confisca ce ai in plus, insa suplimentar platesti si amenda.

Eu circul din 2012 Germania - România de 2-3 ori pe an, si mereu am dus cate 2 cartuse.
Odata am fost si controlat, din fericire in Germania, pe autostrada, si nu au zis nimic de tigari, dar au comentat de celelalte alimente pe care le aveam (carne - 1 lada frigorifica de masina, 10l vin... ). Am scapat insa fara amenda pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam de 1 cartus de persoana, deci daca sunteti mai multi luati mai multe. Nu cunosc legile dar 1 cartus e sigur.