| cetateandezgustat a întrebat:

Cum se plateste la toaleta publica in Viena?

Am auzit ca in Viena se plateste accesul la toaletele publice, indiferent de locatia acestora: parcuri, mall, benzinarii, etc. Care sunt modalitatile de plata? Se poate plati cash? Adica e un om acolo care sa dea rest? Sau e un fel de deblocare pe baza de fise/cartele/etc. a usii? Se poate plati cu cardul? Prin SMS?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu la toate se plătește. Acolo unde se plătește, bagi fise ca la vechile telefoane (cred că era 50 de eurocenți). Și la cele unde nu se plătește, e de obicei o farfurioară pentru „tips" - e bine să pui acolo măcar 10 cenți, curățenia pe care o găsești merită.
Recomand în mod special vizitarea a două toalete: cea din piața Operei de la intrarea la metrou (unde e permanent muzică) și cea de la Hundertwasserhaus, pentru aspect și inedit.
Mai sunt toalete și la toate marile muzee - acolo accesul e gratuit (inclus în tariful biletului, de fapt).