Întrebare recomandată | felisbalan a întrebat:

Daca ai merge in Sovata ce locuri ai vedea?

Răspuns Câştigător
| Kyoki a răspuns:

Lacuri helioterme Sovata
Lacurile din Sovata sunt renumite atât pentru efectul terapeutic cât și pentru fenomenul de heliotermie. Deasupra apei sărate, există un strat de apă proaspătă provenită din precipitații. Acest strat de apă proaspătă nu se amestecă cu apa sărată, ci se menține la suprafață, acționând ca un izolator termic. Astfel, temperatura apei din lacuri variază în funcție de acumularea căldurii solare în apa sărată.

Lacul Ursu :\

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| cristy1993 a răspuns:

Statiunea Sovata
Situata la poalele sud-vestice ale Carpatilor Orientali, a fost menţionata prima data ca loc tamaduitor intr-un document din 1597. Cu o clima subalpina si numeroase lacuri cu apa clorata si sodica, Sovata este recomandata pentru tratarea afectiunilor ginecologice, ale aparatului locomotor, afectiunilor cardiovasculare, digestive si endocrine, precum si pentru tratarea starilor post-traumatismale.

Sovata dispune de asemenea de doua partii de ski pentru amatorii sporturilor de iarna. Acestea se afla la cativa kilometri de statiunea balneara si sunt de nivel mediu/incepator.

| BuGz a răspuns:

-Muntele de sare
-Vila Justitiei
-Vila Bernady
-Partia Alunis

-Centrul Cultural Domokos Kázmér

| raullik007 a răspuns:

Lacurile

| Shooter a răspuns:

Pai as vizita ce ar fi mai frumos...adica cele mai cautate locuri.

| roxaa15 a răspuns:

-Lacul Ursu
- Muntele de sare
-Centrul Cultural Domokos Kázmér

| Mareacluj a răspuns:

In afara de ce au scris ceilalti, ai putea vizita si salina de la Praid care e la cam 5 km.