| andrecutie a întrebat:

Daca esti agent de turism vizitezi tarii? Mai bine zis ce face exact un agent de turism?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Un agent de turism, face contracte cu parteneri interni sau externi, pentru anumite pachete de turism, dupa care le vinde eventualilor turisti ce vor sa petreaca un concediu in tara sau in alte parti ale globului.Merge la contractari,atunci cand se fac targurile de turism,merg in tarile cu statiuni de vacanta,pentru a vedea hotelurile,camerele cum arata.Pot pleca in vizite,la un pret redus(cred, destul de redus), pentru un sejur, in vacanta, ca bonus pentru eventualii turisti contractati.

1 răspuns:
| Delmoniko a răspuns:

Stai la birou toata ziua si faci oferte celor interesati. Compari preturi de pe un portal special (gen booking+vola). Pentru a insoti grupul de turisti trebuie sa fii ghid sau reprezentantul agentiei intr-o tara straina (persoana de legatura - unii chiar au resedinta acolo).