| totElodia a întrebat:

Ce face un agent de turism? Care este salariul cu aproximatie?

1 răspuns:
| marryws a răspuns:

Un exemplu, lista nu este exhaustiva. Salariu aprox. 300 Euro
Elaborare pachete turistice şi servicii agrement;
Întocmire alte oferte de servicii pentru evenimente;
Elaborare pachete turistice şi asistenţă pentru turism business incoming (cazare în regim hotelier, servicii transport, concierge);
Negociere şi contractare servicii turistice de la prestatori interni si externi;
Întocmire documente turistice şi financiare, pentru toate serviciile vândute;
Legătura cu clienţii prin informarea acestora asupra noilor oferte, în vederea fidelizării acestora, ca parte a campaniei de marketing;
Gestionarea eficientă a operaţiunilor comerciale, ţinând cont de politica de cash-flow a companiei.