| anonim_4396 a întrebat:

Dacă vreau să plec definitiv în Mexic am nevoie de viză sau doar de pașaport?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi detalii si aici:
https://www.mae.ro/travel-conditions/3727

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrei să te faci și tu mafiot ( vreun El Capo), sa faci parte din cartelurile din Mexic, să te faci călăuză, traficant de droguri, sa lucrezi pentru mafie... Ce e România mafie e pui. Ai grija cu Mexic, acolo nu te joci.

| Irinelp a răspuns:

De pasaport si viza caci mexic nu face parte din uniunea europeana, cand parasesti europa trebuie obligatoriu viza.

| RAY a răspuns:

Cetăţenii români, deţinători de paşapoarte simple sau simple electronice valabile, pot călători în Mexic, în scopuri turistice sau de afaceri, pentru o perioadă de maxim 180 de zile într-un interval de 1 an, fără obligativitatea obținerii în prealabil a unei vize pentru intrarea în această țară. Depășirea respectivei perioade de 180 de zile poate duce la aplicarea unei amenzi, reținerea și expulzarea de pe teritoriul național.

calatorie placuta https://www.mae.ro/travel-conditions/3727