| Prezidentul a întrebat:

De unde fac rost de o viza sau de pasaport? Si in ce tari pot calatorii liber doar cu BULETINUL?

7 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Tarile membre U.E., poti doar cu buletinul.

| Fatamuntilor a răspuns:

In tarile Uniunii Europene poti calatori cu cartea de identitate, daca esti major.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pasaportul se obtine de la Serviciul pasapoarte din fiecare judet.
Viza se obtine de la Ambasada sau Consulatul din Romania a tarii care necesita viza.
Cu carte de identitate (nu si buletin) poti calatori in toate tarile UE si in alte cateva.

| Prezidentul explică (pentru Ioandelasal):

Cum fac rost de carte de identitate si care e diferenta?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Prezidentul):

Cartea de identitate se obtine de la varsta de 14 ani, de la SPCLEP de care apartii si este actul de identitate actual.
Buletinul de identitate a fost actul de identitate anterior, nu se mai fac de cca 20 de ani si cu acesta nu se poate calatori in strainatate.

| Prezidentul explică (pentru Ioandelasal):

Aha, si trebuie sa am 18 ani ca sa calatoresc singur?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Prezidentul):

Da, cel putin 18 ani.