| delia_cornea a întrebat:

De unde vine denumirea de Siebenburgen a Ardealului?

Răspuns Câştigător
| stoicamarius a răspuns:

Siebenburgen este denumirea Transilvaniei sau Ardealului si se traduce,, Sapte cetati". Cele sapte cetati sunt Brasov (Kronstadt), Sighisoara (Schäßburg), Medias (Mediasch), Sibiu (Hermannstadt), Sebes (Mulbach), Bistrita (Bistritz) si Cluj Napoca (Klausenburg).

9 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Siebenburgen inseamna "Sapte castele'' si este vorba de cele 7 cetati (Kronstadt, Schäßburg, Mediasch, Hermannstadt, Mühlbach, Bistritz şi Klausenburg).
Pentru mai multe detalii poti intra aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Transilvania

| Catinca_Radu a răspuns:

Cum in Ardeal au fost multi sasi, i-au dat zonei nume nemtesc. Stiam ca se traduce sapte cetati desi sunt mult mai multe cetati in Transilvania

| Doru_traila a răspuns:

De la sasii stabiliti in partea aceea, este denumiera Transilvaniei in limba germana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai poate fi si o alta explicatie, insa mai putin plauzibila.Numele german al Transilvaniei poate proveni de la numele celui mai important oras sasesc:Sibiu.Numele initial al Sibiului ar fi "orasul de pe Cibin-Civitas Cibiniensis-Cibinburg", aceasta din urma denumire fiind citita Sibinburg, de unde Siebenburgen!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cate stiu, una dintre cele sapte cetati ale Transilvaniei este Rupea(Reps), nu Clujul(Klausenburg).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dela unguri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele 7 cetati sunt 8: Hermannstadt (Sibiu), Schäßburg (Sighisoara), Mühlbach (Sebes), Großschenk (Cincu), Reußmarkt (Miercurea Sibiului), Reps (Rupea), Leschkirch (Nocrich), Broos (Orastie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca și numele de „sași", denumirea de „Siebenbürgen" reprezentând chiar și astăzi regiunea intracarpatică, are în jurul ei controverse importante în rândul istoricilor. Prin „Siebenbürgen" se înțelegea inițial numai provincia Sibiului, astăzi ea cuprinde regiunea de podiș dintre Munții Apuseni, Carpații Meridionali și Carpații Orientali, adică tocmai zona denumită tradițional de către maghiari drept „Erdély"(Ardeal).
Toate cercetările și disputele în jurul numelui „Siebenbürgen" conduc la conturarea ideii că atât comitatele inițiale săsești și cele șapte scaune cât și denumirea în cauză provin din perioada cuceririi ungare. (J.Grimm și W.Grimm - Deutsches Wörterbuch, vol. 10/1, Leipzig, 1905, p. 780-802)

| bougyboo a răspuns:

Aceasta denumire vine de la burgurile feudale edificate de colonistii sasi in Transilvania (Siebenburgen): Brasov, Sibiu, Sebes, Medias, Sighisoara, Bistrita si Reghin.