| anonim a întrebat:

De unde vine denumirea de "cocosul galic"?

Răspuns Câştigător
| Wtf9000 a răspuns:

Este emblema nationala a Frantei revolutionare. Romanii ii numeau gali pe locuitorii Frantei de azi si se pare ca le-au dat acest nume fiindca multi dintre ei purtau moturi roscate.
Dupa revolutia de la 1789, in cautarea unei embleme pentru baterea monedelor noi, juriul a recomandat un cocos, gandindu-se la desteptare, vigilenta, la trezirea cunostintelor. Poporul insa, cand a vazut "cocosul" pe monedele de 20 de franci, a facut o legatura cu vechii gali.

13 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Teritoriul actual al Frantei in antichitate se numea Galia.(pe timpul imperiului roman). Ei aveau ca animal sfant-un cocos, ca simbol."Cocosul galic"este simbolul Frantei, un cocos incadrat intr-un triunghi.

| anonim explică:

Pentru robert
robert, sincer, nu incetezi sa ma uimesti.am impresia ca resursele tale sunt nebanuite.de unde stii ca eu i-am dat votul stupid?

| anonim explică:

Si ca tot am citit raspunsul, tin sa te anunt ca nu este bun.am sa revin mai tarziu cu explicatii daca nimeni nu da raspunsul corect.

| anonim explică:

Pentru robert
nu ma astept decat sa fii de acord cu un raspuns eronat.prefer sa nu induceti lumea in eroare cu raspunsurile voastre(care fie vorba intre noi se reduc toate la sfinti si dumnezei)iar daca nu stiti exact raspunsul, abtineti-va! v-as fi recunoscator. pun aceste intrebari numai cu scopul de a iesi din aceasta ''normalitate''si fac aici referire la faptul ca marea majoritate se reduc la sex si la dumnezeu. mi-as dori ca prin aceste lucruri pe care le expunem aici, sa poate avea si ceilalti ce invata, sau unii dintre ei sa-si reaminteasca.ca de exemplu tu, chiar nu stii de unde vine aceasta expresie. urmareste raspunsurile si vei afla.

| DiMoDi a răspuns:

Pai de la gali, stramoşii francezilor de astăzi! happy
În antichitate, ostaşii neavând uniforme, ca să nu se omoare între ei pe câpurile de luptă, purtau diferite insemne (aşa cum fac şi sportivii în prezent)...
Galii, erau o ramură a celtilor, care s-au răspândit în tot nordul vestul Europei, parte din ei aşezându-se pe actualul teritoriu francez. În Evul Mediu, romanii i-au poreclit "gali" pentru că oştenii de rând aveau la coifuri un panaş din pene de cocoş (gallus în latină). Vitejia lor a transformat porecla în renume (cam ca si Peneş Curcanul al nostru). După căderea Bastiliei în timpul Revoluţiei Franceze (14 iulie 1789, sâctongue), noii guvernanţi au căutat un simbol cu care să marcheze evenimentul, şi cum cocoşul era "ceasul deşteptător" al oamenilor de rând (gallus însemnând în acelaşi timp şi gal şi cocoş), s-au gândit că era potrivit şi ca un simbol al redeşteptării spiritului naţional... Şi uite aşa, s-a ajuns la cocoşul galic, cu care sunt marcate şi azi cam toate brand-urile franceze happy

| csintalan a răspuns:

...Anna, nu mai pot adauga nimic, FELICITARI,...

| Dl.Inginer a răspuns:

Da, anna a spus foarte bine ce a zis, nu inteleg de ce emil i-a dat stupid.Sincer,ce ai vazut tu ca fiind stupid in raspunsul Annei? E foarte clar si relevant.Asta e rautate.

| Dl.Inginer a răspuns:

Am vazut ca anna avea un stupid si ti-am verificat voturile din pura curiozitate, si uite de unde stiu! Poate Anna nu ti-a dat raspunsul pe care te asteptai sa-l primesti, dar eu sunt de-acord cu tot ce-a zis si nu cred ca merita stupid.Adica e foarte adevarat ce a spus.Altii nici macar nu s-au sinchisit sa-ti raspunda la intrebare si cei care au facut-o, nu au fost apreciati.In fine, e treaba ta. O sfatuiesc pe Anna sa evite sa-ti mai raspunda la intrebari.Nu de alta, da nu meriti.Era mai bine sa n-ai nici un raspuns, ca sa fii tu multumit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la niste prosti... LOLZ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este cocosul galic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu stiu.blushing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde sa vina? vina de la :pai inainte se numea galia si de acolo se treage si denumcarea de "cocosul galic" ce-o fi asa de greeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascuns