| anonim_4396 a întrebat:

De la ce vine denumirea Insulei Serpilor?

Răspuns Câştigător
| Maioru a răspuns:

Insula Serpilor a apartinut Romaniei si datorita proastei conduceri de care dau dovada conducatorii nostri am pierdut-o.Ea a fost cedata Ucrainei si avea zacaminte bogate de marmura.Numele l-a primit datorita numerosilor serpi care se gasesc pe insula.In momentul de fata insula este locuita de cateva formatiuni militare ucraineene militari adusi acolo ca un avanpost in apararea tarii

1 răspuns:
| Alextpuro a răspuns:

Insula Serpilor la inceput se numea Insula Alba dar mai tarziu a fost rede numita in Insula Serpilor deoarece acolo erau multi serpi.
Mai demult se numea Insula alba deoarece avea multe zacaminte de marmura alba.