| fashionaddict a întrebat:

Eu vreau sa plec in Germania alaturi de mama mea, sunt minora si vreau sa ma intorc singura? De ce acte am nevoie?

8 răspunsuri:
| alinutza4a a răspuns:

Trebuie sa fi insotita de un adult. si trebuie sa emrgi la notariat cu datele din buletin alea acelui adult si mama ta sa semneze ca e de acord sa te lase cu el. costa vreo 40-50 lei.bafta:*

| Akid a răspuns:

Pasaport
si bilet de avion
drum bun!
fundita?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tatal tau traieste si nu este divortat de mama ta, atunci trebuie o declaratie notariala autentica a ambilor prin care sunt de acord cu plecarea ta in strainatate, avand ca insotitor pe mama ta, iar la intoarcere indica compania aviatica cu care vei reveni in tara ori o alta persoana majora, daca revii cu alt mijloc de transport. Numai bine!

| Vlad132 a răspuns:

Buletin procura cred...

| kittycat_9803 a răspuns:

Daca ai buletin de Romania si pleci cu mama ta in Germania, la dus iti trebuie procura de la tatal tau. La intors cred ca poti reveni in tara fara nimic in plus.

| Goofy77 a răspuns:

Singura nu te poti intoarce sub nici o forma.

| Slow a răspuns:

Cand pleci, ai nevoie de la procura din partea tatalui tau, trebuie mers la un notar public.
In procura va scrie ceve de genul "Subsemnatul xy (tatal tau), cu datele de buletin etc, sunt de acord ca fiica mea minora tz (numele tau) sa plece in Germania insotita de yz (mama ta), in perioada...(perioada in care pleci). Mai ai nevoie de pasaport (daca pleci cu avionul), doar de buletin (daca pleci cu masina sau cu autocarul).
Daca te intorci cu autocarul, nu te intreaba nimeni la granita de cine esti insotita. Atata timp cat ai iesit din tara fara probleme, se intelege ca ai iesit legal. Daca te intorci cu avionul exista un program special pentru calatorii minori. Acum nu stiu sigura pana la ce varsta, dar stiu ca este posibil sa ti se agate un fel de ecuson la gat, pe care va scrie numele persoanei care te preia de la aeroport. Pe parcursul zborului va avea o stewardeza grija de tine, iar tot ea te va inmana persoanei respective. Cred ca cine te ia de la aeroport va trebui sa arate buletinul, ca sa vada ca e aceeasi persoana de pe ecusonul tau. Stiu ca noi asa faceam...
Oricum, la aeroportul din Germania vi se vor explica mai multe.
Calatorie placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa plec in germania am nevoie de pasaport