| cetateandezgustat a întrebat:

Exista locuri in Austria in care cardurile romanesti nu sunt acceptate din simplul motiv ca "sunt din Romania" = nesigure?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Nu am auzit de așa ceva. Cardurile sunt emise de concerne mari (VISA; MASTERCARD etc.), nu de o țară anume. În ceea ce privește solvabilitatea lor, cred că mai degrabă ar trebui să le refuze pe ale grecilor.winking
În loc de PS - am întâlnit însă locuri în Germania unde acceptă NUMAI un anumit tip de card (EC), caracteristic băncilor autohtone. Din fericire, aceste locuri sunt relativ puține și în plus, sunt clar marcate la intrare.