| Donea_Ionut_Alexandru_1994 a întrebat:

Hallo.
Se poate ca o persoana din strainatate sa iti fie reprezentant legal daca esti minor? As dori sa merg in singapore iar prietena mea locuieste acolo, se poate ca ea sa devina reprezentantul meu legal?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate, doar ca un reprezentant legal se numeste numai de instanta pentru minori si este necesar si acordul parintilor.
Daca ai avut in vedere insotitorul major, pentru a putea iesi din Romania, atunci acesta trebuie sa fie indicat de ambii parinti, in declaratia notariala.