| AlessaN a întrebat:

Hei prieteni, as avea si eu o întrebare pentru cei ce au fost si au vizitat Turcia, mai exact orașele Ankara si Istanbul. Cum vi s-au părut oamenii? Comportamentul? Percepția lor despre romani... Va mulțumesc anticipat si cel mai bun răspuns primește funda happy Mulțumesc.

2 răspunsuri:
| MgdDroopy a răspuns:

Vorbesc doar despre Istanbul.
Am ramas surprinsă că stiau limba română. Ne întrebau despre istorie, despre Hagi, Nadia. Nu am avut bani schimbați, nu a fost problemă. Acceptau orice monedă.
La Acvariu ne-a lasat sa punem mana pe pisicile de mare. Sa ne jucam cu peștii in acvariu.
La miniaturpark a fost superb.
In autobuz, nu am stiut de unde să cumpărăm bilete si ne vindeau ei. Cum sa nu ne prindă controlorii. Nu e frumos!
Fiind un oraș turistic sunt foarte primitori.
Nu există să intri in magaxinul lor si să nu guști ceva specific. Nu îi interesează dacă o să cumperi. Ei oferă oricum.
Totbin autobuz, nimeni nu știa engleza sau română, dar nu s-au lăsat până nu am coborât unde trebuia.
A fost frumos!
Nu îi interesează ce nație ești. Ei sunt comercianți. Se poartă frumos atât timp cât nu ești agresiv cu ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Turcii nu au nicio problema cu romanii, daca le zici de Hagi iti pupa si picioarele la cat de fanatici sunt cu fotbalul.

Oricum oriunde te ai duce in Europa nu va fi nimeni reticient daca le zici ca esti roman, 90% din ei fac diferenta intre turisti si tigani