| MissDelevingne a întrebat:

De cand e Ankara capitala Turciei?
Eu stiam ce e Istanbul.

Răspuns Câştigător
| anutza a răspuns:

Capitala Turciei este orașul Ankara, dar capitala istorică İstanbul rămâne centrul financiar, economic și cultural al țării.
Intr-adevat Istambul a fost initial capitala Turciei, dar pe 13 octombrie 1923, Istambulul a pierdut calitatea de capitală în favoarea orașului Ankara( fost Angora)
fundita happy

14 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Constantinopol

Răspuns utilizator avertizat
| iuli a răspuns:

Din 13 octombrie 1923. Inainte Istanbul(fostul Constantinopol) fusese capitala.

| CeQe a răspuns:

Istambul este cunoscuta pentru ca este in partea de V a Turciei, adica este mai aproape de Europa, de asta este mai cunoscuta.

| unknownn a răspuns:

In 1923 a devenit oficial capitala Turciei! http://www.turistik.ro/turcia/ankara

Stiati prost!

| smaranditza a răspuns:

Stiai gresit; kestie de cultura generala; adica. spor la invatat! si la citit!

| Hirako a răspuns:

Era Istambul, de cativa ani buni e Ankara.

| xCatastrophe a răspuns:

Ankara si sa-ti spun de ce:
Ankara este un oras situat in partea centrala a Turciei si a fost aleasa drept capitala dupa transformarea tarii in republica, in anul 1923, sub conducerea lui Mustafa Kemal (supranumit Ataturk). Cred ca la baza au fost atat ratiuni privind distantele, cat si ratiuni strategice (Istanbul fiind la o margine a tarii si expusa atacurilor, fiind mai greu de aparat). Numai bine!

| andreiboss31 a răspuns (pentru xCatastrophe):

Au pus capitala la ANKARA ca este o alta epoca.Atuncia trcia era in plina criza.

| YuukiYou a răspuns:

De multlaughing Istambul este doar cel mai important oras din Turcia europeana

| brandiburu a răspuns:

Ankara este capitala Turciei din 13 octombrie 1923. Practic, odata cu disparitia Imperiului Otoman, noua Republica a Turciei si-a mutat capitala la Ankara.

Iar Istambul se scrie corect Istanbul. Este unul din putinele cazuri cand, in limba romana, inainte de "b" este permisa folosirea literei "m" si nu este obligatorie litera "n" - poate si pentru ca discutam despre numele unui oras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instambul este cel mai mare oras al turciei odinioara capitala imperiului roman de rasarit -bizantin -da cred ca dupa al doilea razboi mondial a devenit ankara

| diclorofosfat a răspuns:

Nu pot sa cred ca majoritatea scrie Istanbul cu M! Trezirea natiune, e o exceptie.
PS. si da, Ankara e capitala

| Rubbiii a răspuns:

Voi chiar nu stiti ca nu se numeste Istambul, ci Istanbul!