| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Care este motivul pentru care în TURCIA se tot schimba capitala Țării între ANKARA și ISTANBUL!?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se schimba nimic.
Ankara e capitala Turciei de vreo 100 ani.

| mihai69 a răspuns:

Dar la noi de ce s-a schimbat de la Târgoviște la București? Sau în Germania de la Bonn la Berlin?
Lumea evoluează, de aia.

| oglindasultanului a răspuns:

Incearca s-o mute inapoi la istanbul, dar au sediile in ankara si probleme economice care le incurca proiectele din istanbul. (poate la asta te refereai)

| Vântulalb a răspuns:

S-a schimbat o data. Nu "se tot schimba".

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu se schimbă, maică. Istanbul a fost capitala Imperiului Otoman din 1453 până în 1923. În 1923 a venit republica și Kemal Attatürk a mutat capitala la Ankara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu se schimba, e capitala din 1923.

| Vasile2003 a răspuns:

Nu știu de unde ai scos-o și pe asta rolling on the floor) capitala Turciei e Ankara și nu a mai fost schimbată de aproape o suta de ani...