| anonim_4396 a întrebat:

HEI TPU! am o intrebare doresc sa plec in afara cu firma atlassib plec cu tatal catre mama tin sa mentionez ca sunt minor mama este acolo tatal aici in ro, din cate stiu am nevoie de procura se poate aranja in asa fel incat sa dau o spaga la vama si sa trec fara procura?happy

13 răspunsuri:
| VanessaTPU a răspuns:

La vama? mai greu! asta daca esti dispus sa platesti o suma ''frumusica''... funda?

| jadir a răspuns:

Ce procura ma? Ai spus ca pleci cu taicatu, nai nevoie de nici un act, mai ales daca paraintii tai nu sunt divortati.

| iDplm a răspuns:

In Europa te plimbi cu buletinul si insotit de un parinte sau tutore legal, daca esti minor. 18+ doar cu buletinul. Pentru spatiul din afara EU ai nevoie de viza sau de alte documente, in functie de stat [nu functioneaza metoda cu spaga, te vor trimite inapoi acasa]

| dan11 a răspuns:

Ai nevoie de acordul mamei.sa mearga mama la ambasada romana din statul respectiv si se rezolva repede.s-ar putea sa mearga si cu spaga dar totodata a-ti putea avea probleme mari.

| LaverCristian a răspuns:

Cu spaga e greu e mai usor sa miarga maicata la ambasata romana din tara unde se afla si sa iti faca o imputernicire 1 iesi mult mai ieftin si 2 nu ii obisnuiesti pa porcii aia sa ia mitabig grin

| Bteen a răspuns:

Nu ai nevoie.Atat timp cat pleci cu tatal tau este ok, nu e nevoie de procura, mai ales de spaga.Si sincer stiu copii de 15 ani care calatoreau fara parinti si nu aveau procura. De cerut nu ti se cere pe autocar, dar pot fi cazuri. Oricum tu nu ai nevoie. Bafta si drum bun!

| LoveForShania a răspuns:

Buna.
Ai nevoie de semnatura mamei indiferent daca parintii tai sunt impreuna sau nu.
Stiu pentru ca si eu am trecut printr-o astfel de situatie.
Spaga? Da, poate, dar cu siguranta nu o suma de ici-colo.
E mai greu la vama.
Succes.

| SSis a răspuns:

Thx pentru raspunsuri ce doresc sa stiu foarte sigur este daca pot pleca doar cu tatal la mama doar eu cu el fara procura din partea mamei nimic, PS: Nu sunt divortati!

| 19marian60 a răspuns:

Afroditt,caalatorind cu tatal tau nu e nevoie de procura!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie a mamei, autentificata la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din tara in care se afla, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica pe tatal tau ca insotitor. Trebuie sa ai declaratia in original. In acest sens sunt prevederile Legii nr.248/2005, art.30, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
b)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu acesta numai dacã pãrintele însoţitor prezintã o declaraţie a celuilalt pãrinte din care sã rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective în statul sau în statele de destinaţie, precum şi cu privire la perioada acesteia."
Nu cred ca se poate aranja ceva si n-ar fi legal, daca o sa incercati tatal tau va putea fi acuzat de dare de mita. Numai bine!

| facaletul a răspuns:

Iti trebuie neaparat procurfa ca altfel te da jos la vama si cred ca nu vrei... Mai ales ca atlassibul nu se baga ca am fost si eu cu ei si sunt o firma de tot rasul!

| BrunetteGirl01 a răspuns:

Nu poti iesi fara procura si eu sunt minora si acum un an am iesit din tara fara procura si fara niciun parinte cu 50 de euro. In schimb anul asta de cand ii problema la vami si is cu ochii pe ei nu mai poti sa iesi fara procura...

| mihaipasager a răspuns:

Nu vei reuşi cu şpaga! În special în cazul minorilor legea a devenit foarte strictă. Dacă ai făcut rost de procură vei găsi un mijloc de transport ieftin la www.pasager.eu Poţi chiar să adaugi un anunţ şi te vor căuta pe tine cei care au un loc în maşină! Mihai