| anonim_4396 a întrebat:

Ati fost careva dintre voi in vacanta la New York? Cum este? Cat ati platit biletul de avion?:-d

Răspuns Câştigător
| Y2k a răspuns:

Biletul de avion e cam 700-800 euro vara, nu prea recomand variante cu LC decat in situatia in care nu ai bagaj de cala iar avionul aterizeaza pe acelasi aeroport ca cel de pe care pleci spre NY. La Londra nu se intampla acest lucru, ar merge ceva de genul cu easyjet prin Milano care aterizeaza pe MXP.
Eu am mers asta vara varianta BA pana pe LHR si AA pana pe JFK.

Cazare, recomand in zona times square, un hotel bun e cam 200-230 dolari/noapte cu toate taxele, sub 150 dolari nu prea gasesti.

Chiar daca costurile unei vacante de o saptamana la NY sunt mult mai mari decat a unei vacante in Europa (la toate capitolele, avion, hotel, distractie, mancare, viza), eu zic ca merita din plin. E o experienta in sine sa fi in Times Square pe la 11 seara sau sa urci in Empire State Building, sa mergi la un spectacol pe Broadway, sa mananci cheese cake de la Juniors sau pizza de la Lombardi!