| Sage204 a întrebat:

Hi! In vara merg cu bff-ul meu in Romania (locuim in Londra, el este Englez) si o sa calatorim prin tara (uneori cu mama mea). As vrea sa stiu care ar fi niste lucruri interesante de vizitat/facut in aceste orase, fie daca si voi le-ati vizitat sau daca locuiti acolo, etc., tinand in considerare ca avem amandoi 17 ani.

Mergem prin Bucuresti (unde locuieste familia mea), Constanta si Mamaia (3 nopti), Sinaia (o zi), Brasov (si Bran pentru castel) (2 nopti), Sighisoara (2 nopti), Cluj (3 nopti), si Hunedoara pentru castelul corvinilor.

Ce recomandati? (Mai ales in Cluj) Eu nu am calatorit prea mult in Romania, si nu am fost niciodata in Cluj, Sighisoara, etc...

PS. Scuze daca romana mea suna ciudat, nu o mai vorbesc asa bine de cand eram mica.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Aproape peste tot ai ceva interesant de vazut,
dar fiindca sunt din Ardeal, iti recomand zona centrala mai mult.
La Cluj, nu uitati de gradina botanica.

Daca ajungeti si mai jos, nu uitati de pestera Scarisoara, de Arieseni (recomandat iarna pentru ski, sunt multe cabane).

De Sighisoara ce sa zic, imi curg stradutele alea din cetate prin vene. (E ultima cetate medievala locuita permanent din Europa.)
Tot aici, nu uitati sa numarati treptele Scarii Scolarilor, laughing si daca aveti chef, dati un tur prin toate bisericile ce va ies in cale, si cele 2 muzee.

Brasovul ca Brasovul, dar nu uitati de Busteni (telecabina, Babe si Sfinx. Chiar daca stai 3 ore la o coada infernala, in final as zice ca merita).

Si fiindca tot ai amintit de Castelul Corvinilor, recomand mai bine Peles. Am fost in majoritatea castelelor din Germania, iar Pelesul le tine piept la toate, pe majoritatea le face de rusine.
(e adevarat ca e greu sa le compari, fiecare e unic in felul sau, si isi onoreaza istoria si intemeietorul)

Si Sibiul merita trecut pe lista, macar cateva ore. Muzeul Brukenthal, Muzeul Satului, o privire prin centrul vechi.

Si in final, as recomanda sa lasati zona Moldovei pentru alt an. S-ar putea sa ii placa manastirile, dar poate mai bine dedicati o alta vacanta doar acelei zone + Maramures.

Cand o sa ajungeti prin acea parte, nu uitati de Cimitirul Vesel de la Sapanta.
Spor la tradus in engleza. laughing
https://goo.gl/images/VT1XJZ

2 răspunsuri:
| Sage204 explică (pentru NLS):

Haha multumesc pentru raspuns! Stai linistit/a, sunt fluenta in engleza, traducerea nu e o problema.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Salina Turda e aproape de Cluj, in rest orasul in sine. La fel si Sighisoara orasul in sine e de vizitat.

Nu ar strica o fuga si prin satele traditionale din Maramures
Poate o tura pe Transalpina
Cetatea de la Alba Iulia
Poate o pestere prin Apuseni