| tagapayoo a întrebat:

Http://g.co/maps/rynq - acesta este traseul Bucuresti - Transfagarasan - Transalpina - Bucuresti pe care as vrea sa-l fac cu masina in 3 zile, cazare la Balea Lac prima noapte, la Ranca a doua noapte.

La intoarcere, dupa ce ies de pe Transalpina, pe Google Maps am ajuns pe la Slatina, nu stiu exact cum e drumul. As putea de la Novaci sa merg prin Ramnicu Valcea si apoi spre Pitesti? E ceva aparte prin Slatina, merita mers pe acolo?

Deasemeni, as vrea pareri despre cum l-am impartit, cu cazarea la Balea Lac si apoi la Ranca.

Va rog sa va dati cu parerea despre traseul in sine, l-am intocmit tinand cont de tot parcursul Transfagarasan si Transalpina. Este ok realizat?

Orice parere sau feedback este foarte binevenit, mai ales din partea celor care le au cu traseele montane sau a celor care au fost recent pe acolo.

Va multumesc foarte mult.

2 răspunsuri:
| visatorul78 a răspuns:

Parerea mea este ca nu ai ce cauta pe la Slatina.
Sfatul meu: in zona Horezu du-te sa vizitezi Pestera Muierii si mai este in zona o pestera, imi scapa denumirea. Dupa care din Horezu pui cap-compas happy Ramnicu Valcea si te intorci pe Dealul Negru, care este intre Ramnicu Valcea si Pitesti. Poti trece in drum si pe la o manastire de pe Dealul Negru, manastirea Cotmeana.
Vacanta placuta. Daca vrei si alte opinii despre traseu, da-mi mesaj privat.

| linked01 a răspuns:

Corect, la intoarcere mergi prin Novaci, Horezu, Rm. Valcea. Drumul e foarte bun.

Pentru trasee in zona Ranca / TransAlpina, uite aici mai multe detalii:

https://www.rancaonline.com/trasee-montane-ranca/