| anonim_4396 a întrebat:

Intr-un top al oraselor din Europa si nu numai, pe care le-ati vizitat, ce ati recomanda?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si bineinteles cateva argumente(obiective turistice, atmosfera, caldura locuitorilor, preturi).

| unknownn a răspuns:

1. Londra
2.Paris
3.Roma
Astea numai din Europa, de pe alte continente nu stiu ca n-am fost.

| MoneyMoney a răspuns:

LISABONA! După aceea Barcelona, Rzeszow, Pescara, Barreiro, Balchik şi bineînţeles PLOIEŞTI!

| adorciocolata a răspuns:

Am fost la Paris, Viena si Budapesta. Toate 3 sunt niste orase splendide, cu o arhitectura unica in lume. In Paris vei gasi un aer romantic, o viata simpla si de bun gust. Vei vedea lume care isi soarbe cafeaua pe o terasa. Vei observa renumitele obiective turistice, recunoscute la nivel mondial, cum ar fi simbolul acestui oras, turnul Eiffel, cu o arhitectura gotica superba, Catedrala Notre-Dame, imensul si celebrul muzeu Louvre, biserica Sacre-Coeur, mirificul rau Sena care imparte Parisul in 2, americanul cartier Defense. Si in afara Parisului ai ce vedea: bine cunoscutul palat Versailles si parcul de distractii Disneyland. Merita sa faci o escapada in acest oras.
Viena: un oras austriac, avand o arhitectura extraordinara. Poti vizita catedrala St. Stefan, centrul vechi, Parlamentul, palatele Strasbourg si Belvedere, opera, parcul de distractii Prater, Gradina Zoologica si multe muzee de exceptie. Poti face o plimbare cu vaporasul pe Dunare sau sa faci o plimbare cu o caleasca prin centrul vechi.
In Budapesta nu am stat foarte mult, dar am vizitat podurile de pe Dunare si un munticel cu o biserica foarte interesanta.
In general, preturile sunt bune. Iti recomand sa nu te cazezi la un hotel de 5 stele, daca doresti sa vizitezi de dimineata pana seara. De asemenea, nu cauta hoteluri chiar in centru. Gasesti preturi bune la hotelurile din cartierele din apropiere de centru sau de atractiile turistice. Sunt multe orase frumoase in Europa si merita sa le vizitezi. Sper ca te-am ajutat!

| adic22 a răspuns:

Paris - Nu te plictisesti niciodata. Nu necesita alte prezentari.
St. Petersburg (daca obtii viza happy - alegi un bulevard la intamplare si admiri de-a lungul lui evolutia arhitecturii de la cea clasica stil Petru cel Mare la cea stil Lenin, Stalin si post-Stalin. Vei fi surprins cat de naturala si cursiva a fost evolutia. Si evident pentru Ermitaj. Un oras extrem de educativ.
Stockholm - pentru stradutele colorate, pentru insulite, pentru noptile albe, dar mai ales pentru muzeul Vasa - o nava de razboi uriasa din 1600, originala, in "carne si oase", in toata splendoarea.
Viena si Londra - capitale imperiale fara cusur, impunatoare si in acelasi timp atat de locuibile.
Lucerna - o bijuterie high-class, ultra-bogat si ultra-cochet.

| rocket a răspuns:

Ai aici toate informatiile http://www.idealtour.ro/......e-2012/779 don't want to spoil it for you.

| Fllorentina a răspuns:

Paris, Viena, Monaco, Roma, Budapesta, Barcelona iar lista continua.big grin