|

Care este cel mai frumos loc din tara sau din Europa pe care l-ati vizitat?

29 Raportează Evaluează
29 răspunsuri:
| a răspuns:

In tara manastirile din Moldova iar in Europa sudul Frantei.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Sighişoara!

Sărbători fericite!

Psihoyounger

| a răspuns:

Sunt doua locuri dragi inimii mele si care mi se par cele mai frumoase din lumebig grinulcele targ al Iesilor si pasunile inflorite de pe Ceahlau.(Raspunzand la intrebarea aceasta nu putem fi decat subiectivi!)

| a răspuns:

Moscova este cel mai frumos loc si uite si de ce:
Piata Rosie
Aceasta este probabil cea mai renumita piata centrala din lume. Atrage turistii atat ziua, cat si noaptea; este superba iarna si dramatico-regala in tot restul anului. Fiind la inceput nimic mai mult decat o intindere de ciment populata de negustori ambulanti, cersetori si proscrisi, Piata Rosie si-a atins gradual statutul in randul celor mai celebre piete din lume. In prezent, piata si imprejurimile sale inspira intr-un mod pozitiv drama trecutului si prezentul Rusiei.

caremlin
Cetatea fortificata inglobeaza atat istoria Rusiei, cat si politica si religia acestui fost imperiu.Zidurile au fost initial construite din piatra alba insa au fost recladite la sfarsitul secolului al XV-lea din distinctiva caramida rosie. In cadrul cetatii exista patru catedrale (Adormirea, Arhanghelul, Vestire, Cei doisprezece Apostoli), trei palate (cel mai important fiind Palatul Patriarhal), doua muzee majore si desigur resedinta oficiala a presedintelui tarii. Intrarea se face prin Turnul Kutafia din partea de sud a palatului.

Catedrala Iisus Hristos Mantuitorul
Maiorul Luzhkov a fost candva pretendentul la functia de presedinte al Rusiei. In mod cert acestuia nu-i lipsea simtul grandorii cu care mai toti conducatorii Rusiei au fost inzestrati. Mareata catedrala, al carei dom acoperit de marmura si granit domina peisajul, a fost construita in urma unei licitatii initaita de Luzhkov - lucrare ce s-a ridicat la suma de 150 milionane de dolari. Versiunea originala a fost ridicata in semn de comemorare a infrangerii lui Napoleon, insa restaurarea catedralei a fost savarsita atunci cand Rusia a aniversat 850 de ani si acum dainuieste ca simbol al renasterii si al Moscovei moderne.

Metroul
In 1935, milioane de moscoviti celebreaza inaugurarea primei linii de metrou din Moscova. Initial, facea legatura doar intre zona de nord a orasului (Sokolniki) cu centrul sau si mai precis cu Parcul Gorkii, iar metroul avea opriri in 13 statii,...2006 - 2100 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Din tara:Clujul, Brasovul si Sighisoara.
Din Europa:Viena si Roma.

by daiiwinking

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns:

In Romania cel mai mult mi-au placut Cheile Turzii, e absolut superb.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cheile_Turzii

Egiptul, mirific:*

| a răspuns:

Romania - Bucovina si Delta Dunarii;
Europa - Roma (Italia) si Amsterdam (Olanda).

| a răspuns:

Transfagaraseanul, castelul bran si zona rucar-bran, statiunea ranca (raminicul valcea), voineasa(targu-jiu), calimanesti(olt), manastirea cozia, polovragi, curtea de arges, horezu, pestera dambovicioara, cheile dambovicioarei, pestera muierii! merita sa mergeti!

| a răspuns:

@addme.

Tat Cluju-i baza blushing

Mno... cel mai frumos oras din tara- Brasovul, Cimisoara si Iasu'
si din Europa...Thesalloniki, Kalambaka, Patras (Gr.), Paris (Fr.), Viena (Austria), Budapesta (Ungaria)

| a răspuns:

Disneyland Resort Paris tonguetongue love strucklove strucklove strucklove struck

chiar ieri am fost!

e mortal! am facut poze cu mickey big grinbig grin!

| a răspuns:

In Romania---Transfagarasanul, in Europa Strasburg, dar cel mai frumos loc din lume in care am fost este Malta si cuvintele sunt prea putine pentru a descrie minunatia acelui loc.

| a răspuns:

Romania - Undeva prin judetul Cluj (Calatele Padure)
Europa - Paris (singurul oras care m-am impresionat ceva mai mult). mentionez ca am vizitat inca 6 tari in afara de Franta.

| a răspuns:

Din tara ar fi Sibiu-ul.si din Europa, orasul care pe mine m-a impresionat cel mai mult a fost Praga.am ramas cu amintiri frumoase de acolo.:X

| a răspuns:

Pana acum este Gardaland, al doilea parc de distractii din lume

| a răspuns:

Florenta(Italia) si San Marino

| a răspuns:

Venetia

| a răspuns:

Paris - de la A la Z este minunat. :X

Iar in vara asta am fost in Portugalia si am avut ocazia sa vad in Lisabona expozitia "Titanic" cu relicve scoase de pe fundul oceanului - ramasite reale a zeci de obiecte care s-au aflat pe celebrul vas Titanic; ochelari, haine, bani, bijuterii, vesela si cate si mai cate... A fost cu adevarat impresionant, totul era realizat in asa fel incat parca te-ai fi aflat intr-adevar pe Titanic - muzica, lumini, zgomot de metal si lemn vechi, sunetul oceanului, o reproducere a scenei cu aisbergul + un documentar fascinant si marturii audio terifiante ale supravietuitorilor, etc.
Mi-a placut foarte tare faptul ca biletele de intrare la expozitie aveau exact forma biletelor de imbarcare pe Titanic, iar pe fiecare bilet era trecut un nume - numele unui pasager real. Si la final exista o tabla imensa pe care erau trecute in ordine alfabetica numele tuturor pasagerilor imbarcati pe Titanic la acea vreme - ideea era ca trebuia sa cauti numele persoanei pe care o aveai tu trecuta pe biletul expozitiei pentru. a afla ce s-a intamplat cu pasagerul respectiv; al meu, un anume domn (pasager la clasa I) a fost dat disparut nestiindu-se ce s-a intamplat cu el in momentul dezastrului.
Am vazut multe locuri frumoase, atat in tara cat si in afara tarii si a continentului, insa aceasta expozitie m-a marcat cu adevarat. FABULOS! (Am pastrat biletul. :X)

P. S. - Este o expozitie care se plimba prin intreaga lume, eu am avut noroc sa o prind in Lisabona. Poate va poposi si la Bucuresti, desi ma indoiesc. sad Ar fi insa un eveniment extraordinar! happy

| a răspuns:

In Romania nu e nici unde. noi vrem sa mergem in alte tari dar noi nici nu am vizitat locurile uimitoare pe care le ascunde romania!

| a răspuns:

Barcelona. de departe cel mai frumos

| a răspuns:

Cehia orasul praga

| a răspuns:

In Romania sunt o gramada de locuri minunate, pe care din pacate noi nu stim sa le apreciem. Cat despre Europa, pe mine m-au fascinat urmatoarele orase: Barcelona, Londra, Amsterdam, Viena si Varsovia

| a răspuns:

Zgghjk''kd

| a răspuns:

Pana acum am fost in Paris si in Roma, ambele de vis, nu as putea face deosebire, fiecare unic in felul sau.
Nu stiu unde sa merg in vara, ma gandeam sa merg la Nisa sau Barcelona... a fost cineva? merita vizitate?

| a răspuns:

Am doua locuri,, viena si barcelona

| a răspuns:

love struck am vazut toata europa si cel mai mult mi-a placut un orasel mic din Londra, Bruj. e uimitor

| a răspuns:

Romania-Brasov
Europa sunt mai multe Paris, Madrid,...

| a răspuns:

Romania-Brasov,Sibiu
Europa-Paris,Madrid,Viena,Berna,Berlin,Roma,...

| a răspuns:

Brasovu e cel mai frumos happy