| cetateandezgustat a întrebat:

La Austrian Airlines exista si bilet efectiv sau doar factura?

Am cumparat bilete de la ei si am primit doar un PDF intitulat "Passenger Receipt / Invoice / Rechnung". In el se afla si un "Booking code" si un "Ticket number".

Este suficient acest document pentru a tine loc de bilet? (contine numarul tichetului, ora de plecare, clasa) Sau ar trebui sa primesc si un bilet efectiv (ma gandesc la un document intitulat "ticket", nu "invoice"?

Răspuns Câştigător
| pilaf a răspuns:

Presupun că ai cumpărat biletele în avans. Cele mai multe companii trimit factura (dovada plății) care conține elementele biletului electronic, la cumpărarea biletelor.

La efectuarea check-in-ului (onlin sau la aeroport) se eliberează biletul efectiv, în forma sa consacrată.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Biletul se obtine in urma check in ului, fie el la aeroport fie el online.