| sadhna a întrebat:

Mai am cateva intrebari tot despre india stiti pe ce data este sarbatoarea femeilor maritate si sarbatoarea radha khrishna am nevoe de ras[unsuri plzz

Răspuns Câştigător
| Robert a răspuns:

Festivaluri :

iata o selectie de evenimente anuale din calendarul festivalelor din india.In plus fiecare oras, sat si templu isi celebreaza propriile zeitati
Cu date schimbat-oare :
Id-ul-Fitur : in toata india.La sfarsitul postului Ramzan care dureaza o luna.
Muharram : in Delhi, Hyderabad, Lucknow.Comemoreaza martiriul nepotului lui Mohamed.

Ianuarie

Anul Nou (1 ianuarie):in Goa,si marile orase
Pongal(Sankranti) : in Tamil Nadu, Karnataka, Andhra Pradesh. Festivalul recoltei care dureaza 4 zile
Ziua replubicii (26 ianuarie, sarbatoare nationala) : in toata india.Parada spectaculoasa in New Delhi
Basant Panchami : in Bengalul de vest, Madhya pradesh. FestivalulHindus al invatarii.Se inalta foarte multe zmeie.

Februarie

Festivalul desertului : in Rajasthan.Parada de camile
Festivalul Plutitor : in Madurai.Parada de plute multicolore

Februarie/Martie

Shivaratri : in toata India. Celebreaza pe shiva si casatoria lui cu Parvati
Holi : in nordul indiei.Prafuri si apa colorata sunt aruncate in aceasta galagioasa sarbatoare

Martie/aprilie

Gangaur: in Rajasthan,bengal si orissa. Festivalul lui Parvati. Femeile poarta vesminte multicolore.
Carnaval : In Goa
Festivalul Primaverii : in Kashmir -sunt plantate flori de migdal
Ugadi (anul nou) : in Andhra, Karnataka, si Tamil Nadu.Anul nou solar hindus

Aprilie/mai

Baisakhi : In Nordul indiei, Amritsar.Infiintarea fratiei Sikh; Sarbatorirea anului nou in bengalul de vest.
Puram : in Trichur.Procesiune de elefanti + artificii
Buddha Purnima : in Sarnath, Bodhgaya.Margheaza nasterea, luminarea si moartea lui Buddha
Iunie/Iulie :
Rath Yatra : Puri.Il cinsteste pe Jagannath.Parada de care imense.

Iulie/August
Tij : Rajastan, femeile intampina musonul.
Amarnath Yatra:Amarnath.Perelinaj la un sloi de gheata
Nag Panchami: vestul indiei.Cinsteste o zeitate cobra

August/Septembrie :

Raksha Bandhan : nordul Indiei.Frati,surori si prieteni platonici se unesc prin rudenie, fetele legand fire de ata in jurul incheieturilor baietilor.
Ziua Independentei(15 august, sarbatoare nationala) : parade comemorative
Janmashtami : toata india. Ziua de nastere a zeului Krishna - danuri
Ganesh Chaturthi : : toata India. Targuri, evenimente culturale.Paradele din Mumbay poarta imaginea zeului pentru a o scufunda in mare.
Onam : Kerala. Festivalul recoltei; 4 zile de petreceri,dansuri si curse cu ambarcatiuni.

Sepetembrie/Octombrie :

Dussera : Delhi,bengalul de vest, india de sud : Dansuri, expozitii.
Ghandi Jayanti(2 octombrie) Delhi,este celebrata ziua de nastere a lui Mahatma Gandhi.

Octombrie/noiembrie :

Divali : toata india. Festivalul luminilor; artificii; considerat anul nou indian de multa lume.
Targul Pushkar : pushkar; multimi spectaculoase de pelerini la lac,targ de camile

Guru Purab : Amritsar, Punjab. Ziua de nastere a fondatorului religiei Sikh, Guru Nanak.
Decembrie :
Ziua de Craciun (25 decembrie) : Goa, Kerala.O traditie vestica sarbatorita in stil indian.