| Marius7121 a întrebat:

Sarut-mana se zice numai femeilor maritate sau si domnisoarelor?

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Se zice, mai rar se si face si domnisoarelor si doamnelor in aceiasi masura, e vorba de gentilete si cavalerism ce a inceput sa dispara la junii de azi!

| whatevernvm a răspuns:

De obicei doamnelor. dar pe vremuri barbatii "sarutau" mana la propriu(caci de la asta vine vorba) si domnisoarelor.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu am vazut barbati care le spun domnisoarelor "sarut-manusitele" laughing mie mi se pare mai ok pentru ca unele fete considera salutul simplu "sarut-man" adresat femeilor invarste.
Dar poti spune cum vrei si cui vrei cat timp esti politicos...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si celor măritate si domnișoarelor, așa cere educatia, cei 7 ani de acasă, numai că acum fetele nu m ai stiu ce inseamnă asta, adică nu le place cind un băiat le spune sau le pupă mîna, si nici băieti care să facă acest lucru nu m ai sint asa multi, dar dacă tu faci, acest lucru este de lăudat.

| Mihai87 a răspuns:

Se zice doar femeilor mai mari ca varsta! Adica daca ai undeva pe la 20 de ani politicos ar fi sa le saluti cu Sarut mana pe femeile de 30, 40, 50 sau mai mari de aceeasi varsta!