| Mariuszee a întrebat:

Municipiu si județ este echivalent cu oraș?

7 răspunsuri:
| Pabibabum09 a răspuns:

Nu. Un municipiu este un oras, iar un județ reprezinta totalitatea satelor, comunelor, orașelor din aria respectiva.

Sper ca te-am ajutat! happy

| franciscintaiul a răspuns:

Județul include mai multe orașe și chiar sate happy Municipiu = oraș

suntserios
| suntserios a răspuns:

Judetul e judet, orasul e oras. Municipiul e un oras mai mare

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

MUNICÍPIU ~i n. Oraș mare care se impune prin importanță deosebită în viața economică, socială, politică și culturală a statului, având o administrație proprie. /

| Mariuszee explică (pentru Pabibabum09):

Și atunci de ce se numește județul Giurgiu la mine așa cum scrie și în buletin dar Giurgiu este de fapt oraș?

| Pabibabum09 a răspuns (pentru Mariuszee):

Daca ai buletin, inseamna ca esti destul de mare întrucât trebuia sa stii asta! Județul se numește Giurgiu, iar municipiul a preluat numele de Giurgiu, doar atat! Ai inteles?