| Anayysss a întrebat:

New York și Los Angeles sunt statele lui USA? Ca nu înteleg astea cu statele si cu America, care este diferența dintre USA si America?

6 răspunsuri:
| tonyc7 a răspuns:

New York e stat si oras.
Los Angeles e doar oras.
USA si America inseamna acelasi lucru, adica o tara.
USA sunt alcatuite din 50 de state, printre care si New York.
Sper ca te-am lamurit. happy

| Violleta2022 a răspuns:

America este un continent, pe cand USA este o tara!
Statele Unite ale Americi -sunt o singura tara dar formata dintr-o adunataura de mai multe state (echivalentul Judetelor din Romania).
Fiecare Stat (judet) are si capitala lui (municipiul) cat si orasele din Statul respectiv (orasele din judetul respectiv).
Apoi fiecare oras are mai multe suburbii (cartiere).

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Explica-i ca maine intreaba iar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

America e continent.
USA este o țară(Statele Unite ale Americii)
New York este un stat și un oraș-capitală (ca de exemplu Județul Brașov cu reședința Brașov)
Los Angeles este un oraș din statul California, cel mai bogat stat dintre cele 50.

| Darius81 a răspuns:

Pentru pesoanele care au iq-ul sub 60 e interzis sa intre pe internet, tu cum dreacu ai reusit?