| RazvanAldea99 a întrebat:

O magistrala de metrou, cum poate fi sapata prin apa? (adica cum poate fi construita sub un rau?)

Răspuns Câştigător
| LucaTheodor a răspuns:

1. Se sapa un tunel in pamant care are conexiunea cu raul.
2. Se netezeste solul raului. ( se adauga pamant)
3. Se sapa mici canale prin mal.
4. In acel canal pun o jumatate de conducta de beton.
5. Continua tot asa si pun si celelalte jumatati. Le fixeaza parca cu nituri.
6. Intra cu motopompe in tunel pana cand incepe sa fie apa.
7. Scot apa din tunel.
8. Intaresc cu beton conexiunile unde s-au intalnit tevile si cele 2 jumatati.
9. Se duc prin tunel pana in partea cealalta.
10. Sapa un nou tunel care este opus celuilat. (unu e pe malul stang si altul pe cel drept)
11. Toarna beton pe sol sa faca neted solul (din tevi).
12. Prind sinele.

Asa cred eu!

2 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Cum sa sapi prin apa?
Se construiesc structuri din diferite materiale care sa protejeze spatiu destinat metroului.

| William a răspuns:

Iei o lopata sau un tarnacop si sapi in apa pana dai de pamant. Apoi sapi orizontal cat de mult vrei si apoi sapi vertical, ca sa aiba metroul pe unde sa iasa.