| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut TPU, ce inseamna sa schimbi magistrala? La metrou

7 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Sunt mai multe metrouri, circula pe mai multe linii.

| Lorenzo1 a răspuns:

Sa schimbi magistrala inseamna sa iei un alt metrou pe o alta magistrala(depinde unde vrei sa ajungi) De exemplu daca vrei sa mergi de la statia de metrou Anghel Salligny pana la statia Aviatorilor, iei metroul Preciziei pana la Piata Unirii, si dupa aceea schimbi magistrala sa iei metroul Pipera pana la Aviatorilor. Puncte de schimbat magistrala sunt: Dristor1(cu Dristor2), Piata Unirii, Piata Victoriei, Eroilor, Basarab, Gara de Nord, Nicolae Grigorescu

| 0RASPUNS0 explică (pentru Lorenzo1):

Pai și asta nu înțeleg, unde te duci? Pe unde treci sa schimbi magistrala

| Lorenzo1 a răspuns (pentru 0RASPUNS0):

Este un tunel prin care poti trece de fiecare data. Oricum nu te ratacesti pentru ca sunt peste tot indicatoare, sau daca esti la inceput si nu te descurci poti intreba oamenii de pe acolo, ca sigur te ajuta cineva. Oricum cel mai mult iti ia la Piata Unirii sa schimbi o magistrala(5 min cam asa)

| 0RASPUNS0 explică (pentru Lorenzo1):

Aha...cred ca ma m prins peronul îl treci schimbând partea și la magistrală urci pe scări la tunel și cobori.

| Lorenzo1 a răspuns (pentru 0RASPUNS0):

Da, exact

| Brizbriz a răspuns (pentru 0RASPUNS0):

Http://www.metrorex.ro/Resurse//Harta/harta2020.pdf
toate punctele albe, legate sunt de schimbare de magistrala
adica, treci prin interiorul statiei sa ajungi la cealalta magistrala (deci nu iesi din metrou)
nu stii... intrebi
singurul loc unde NU poti sa schimbi magistrala fara sa intrebi e Gara de Nord, acolo e recomandat sa NU schimbi magistrala, ci sa mergi pana la statia Basarab unde poti sa schimbi aceleasi magistrale fara sa iesi din metrou

de asemenea, pe toate punctele care au si linie galbena si linie rosie (magistrala comuna) "schimbi" magistrala daca te uiti in fata metroului care vine si care iti spune unde se duce