| AntoniaMaariaa a întrebat:

Pentru cunoscatori/persoane din Brasov:

Cu ce se ajunge de la gara la Piata Sfatului? Imi puteti spune ce autobuze circula si cate statii ar trebui sa merg?
Si daca puteti sa imi dati cateva detalii despre cum se procedeaza cu biletele, care sunt preturile si din cat in cat timp vine autobuzul acolo as fi recunoscatoare. Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din gara iei autobuzul 4 și mergi pana la capăt ( livada postei ). Vezi că zice ce statii urmează. Acolo cobori, traversezi celelalte peroane și în fata ai sens giratoriu. De la giratoriu o iei in dreapta pe strada muresenilor. Urci cca 500 m și ești în piața sfatului. Biletele le cumperi din gara de la casa de bilete. E chiar în fața gării un chiosc sau daca nu automatul de bilete. Selectezi sa cumperi bilet de hârtie apoi te pune sa selectezi bilet două călătorii 4 lei, bilet două călătorii pensionari s-au bilet pentru poiana Brașov. Selectezi bilet de 4 lei apoi te întreabă cum vrei să plătești. Numerar sau cu cardul. Eu am platit doar numerar. Apeși numerar, introduci bani și îți eliberează bilete. Automatul eliberează si rest. Dar mai simplu e la casa de bilete. În dreptul automatului de bilete este și casa de bilete. Autobuzul 4 vine la peronul nr. 3. Apropo, vezi că există și carduri cu care poți circula pe regia autonoma. De exemplu 10 călătorii 20 lei. Dar de fiecare dată când urci trebuie scanat cardul la aparat. Referitor la program... Vezi că în gara pe stâlp sus este un panou electronic care afiseaza la ce ora vine autobuzul x. Se tot schimba la câteva secunde. Doar uita-te că apare și la ce ora vine autobuzul 4. Apropo. În autobuz caută loc undeva in fata. Nu alta, dar sa auzi ce statii urmeaza. Eu brașovean. Te asteptam cu drag.