| MissPinkPurple a întrebat:

Poate un adolescent de 15 ani sa se cazeze la un hotel in Bulgaria cu un copil de 9 ani cu aprobarea parintilor, cu rezervare de pe net, cu sejurul platit, doar ca nu merg si parintii? dau funda celui mai explicit raspuns! va rog sa ma ajutati!

15 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

M-aș mira; e bine să meargă un adult acolo cu voi, măcar până se fac formalitățile de cazare. Oricum, cel mai bine întrebi fie la agenția de turism care face rezervarea, fie direct la hotel.Doar de acolo vei avea un răspuns 100% corect și cert.

| MissPinkPurple explică (pentru mihai69):

Dar daca vine un parinte la hotel, face formatiunile de cazare si apoi ne lasa acolo, se poate?

| Teiubesc_Teiubesc_1983 a răspuns:

Da daca vine cu parinti sau daca are procura de la parinti

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, hotelurile nu cazeaza minori singuri si nici macar n-ar putea iesi din tara fara sa fie insotiti de un major.

| MissPinkPurple explică (pentru Ioandelasal):

Nu auzi ca vine pana la hotel si face formalitatile de cazare si apoi ne lasa acolo

| Giza_Paul_1992 a răspuns (pentru MissPinkPurple):

Se poate sa stati la hotel fara parinti. Dar parintii trebuie sa va treaca granita, si sa va cazeze. La fel si la terminare, parintii trebuie sa dea in primire camera, iar apoi sa va treaca granita. happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru MissPinkPurple):

Nu am auzit dar nu va poate lasa singuri la hotel, trebuie sa se cazeze si el cu voi, macar de forma.

| MissPinkPurple explică (pentru Giza_Paul_1992):

Da asa vreau. merge, nu?

| Giza_Paul_1992 a răspuns (pentru MissPinkPurple):

DA. asa nu ar fi nici-o problema

| MissPinkPurple explică (pentru Giza_Paul_1992):

Multumesc mult! nici nu stiti cat m-ati ajutat

| Giza_Paul_1992 a răspuns (pentru MissPinkPurple):

A fost placerea mea. Oricand ai nevoie.

| mihai69 a răspuns (pentru MissPinkPurple):

Repet ceea ce am spus mai sus: dacă nu ai o confirmare de la agenție și / sau hotel, nu fi așa sigură că se poate! Fiecare hotel poate avea reguli proprii în ceea ce privește cazarea minorilor, însoțiți sau nu.

| MissPinkPurple explică (pentru mihai69):

Normal ca o sa intreb la hotel

| Okkultist a răspuns:

Moje colega. Posibil. Desi e cam ciudat :]]]

| pietrean a răspuns:

S-o luam pe rand:
-trebuie sa treci granita DOAR,impreuna cu parintii(in cazul in care se merge cu persoane straine,iti trebuie procura semnata la notariat). Fara un adult,nu se poate!
-in hotelul in care va cazati, trebuie sa aveti voucher-ul(biletul), in care sunt trecute cate persoane au platit pentru sejur(numele fiecaruia) si alte detalii(felul camerii, felul mesei, cate nopti). Pentru voi ar fi 2 adulti, un copil de 15 ani(care plateste ca pentru un adult) si unul de 9 ani, care nu plateste nimic(daca asa prevede politica hotelului)
-in ziua cand faceti check-in-ul si vi se da cheia camerii, vi se verifica CI sau certificatul de nastere(in cazul celui de 9 ani), vi se pun niste bratari(ca sa se stie ca sunteti cazati in acel hotel) si in functie de astea vi se repartizeaza felul camerii(cate paturi sunt nevoie)
-dupa ce v-ati cazat, este doar treaba parintilor, daca va lasa singuri in hotel
Eu am incercat sa-ti explic, cum seprocedeaza la trecerea granitei in Bulgaria si la cazare.In rest, pot sa spun ca daca va lasa singuri doar pe voi, doi copii, este iresponsabilitate din partea parintilor.