| andy14 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti ceva exotic din africa in afara de desertul sahara? Dau Fundita.

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Deșertul Kalahari
Sahel
Lacul Ciad
Lacul Albert
Sunt numeroase plaje prin orasele mari ale statelor continentului,
Langebaan, Capul de Vest: Laguna Langebaan;
» Langebaan, Capul de Vest: Laguna Langebaan;
» Derdesteen, Capul de Vest: Plaja de vis de la Derdesteen;
» Bloubergstrand, Capul de Vest: Suburbia Kapstadt-ului Bloubergstrand;
» Camps Bay, Capul de Vest: Promenada din Camps Bay;
» Waterfront, Kapstadt: Victoria & Albert Waterfront din Kapstadt;
» Clifton, Capul de Vest: suburbie din Kapstadt;
» Sandy Bay, Capul de Vest: litoral neatins de mana omului;
» Muizenberg, Capul de Vest: o suburbie a Kapstadt-ului;
» Simon's Town, Capul de Vest: peninsula capul False Bay;
» Boulders Beach, Capul de Vest: Plaja Boulders Beach din Parcul National Boulders;
» Capul Bunei Sperante, Capul de Vest;
» Silversands Bay, Capul de Vest: loc de scufundari foarte bun;
» Hermanus, Capul de Vest: localitatea Hermanus, la circa 90 de km est de Kapstadt;
» Arniston, Capul de Vest: o statiune de vacanta indragita;
» Herolds Bay, Capul de Vest: Golful stancos protejat Herolds Bay;
» Port Alfred, Capul de Est: plaja a Africii de Sud;
» Durban, KwaZulu-Natal: al doilea oras ca marime al Africii de Sud;
» Parcul iSimagaliso Wetland KwaZulu-Natal;

5 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Ceva exotic sunt insulele din Caraibe. Dar mai exista o gramada de locuri exotice, insula Bali in Indonezia, Hawaii, insula Bora Bora in Tahiti.

| leo987 a răspuns:

Cascada Victoria de pe fluviul Zambezi http://ofertedevacanta.eu/......-din-lume/
Parcul national Serengeti
http://www.descopera.net/locuri_serengeti.html

| Ramo80 a răspuns:

Aaa, din Africa. Capul Bunei Sperante. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kenya'
afrika de sud
tanzania
madagascar
mauritius
seyschelles etc

| adorciocolata a răspuns:

In Africa poti vizita Africa de Sud. Mi se pare o tara extrem de frumoasa atat in peisaje, cat si in istorie sau cultura. Poti vedea parcul national Kruger cu animale salbatice (girafe, lei, rinoceri, elefanti africani, zebre). Regiunea Namaqualand (nu stiu daca am scris corect) este foarte frumoasa toamna. Insa Capul Bunei Sperante mi se pare ca le intrece pe toate. Aici este locul in care se spune ca se intalnesc Oceanul Atlantic cu Oceanul Indian. Ca orase, poti vedea Cape Town, Pretoria (cu o arhitectura deosebita), Durban (unde poti vedea cate ceva chiar si din cultura indiana), Johannesburg (cel mai mare oras din tara). In regiunile din afara orasului Durban, poti descoperi cultura africana si semnificatiile ei in adevaratul sens al cuvantului. Lasand la o parte Africa de Sud, mai poti vedea cascada Victoria, lacurile Ciad, Tanganyka sau vulcanul Kilimanjaro (cel mai inalt varf din Africa) unde poti intalni toate tipurile de clima si relief. Egiptul iarasi este o tara deosebita. Nu rata Piramidele, orasul Cairo (Muzeul Egiptean, moscheea Ibn Tulun, zona islamica), o croaziera pe Nil, templul de la Karnak, Alexandria, Luxor si tarmul Marii Rosii si Sinai (Hurghada). Insulele Seychelles sunt o optiune pentru cei care vor soare, mare si plaja. Este un loc de vis, cu nisip fin, ape turcoaz si vegetatie luxurianta. Este o buna zona pentru sporturile nautice. Acestea sunt doar cateva destinatii renumite din Africa. Sper ca te-am ajutat!