| andreeadraguta20 a întrebat:

Cum traiesc oamenii in desertul Sahara si in ce inprejurari?

2 răspunsuri:
| 19marian60 a răspuns:

Greu,dar traiesc, multi dintre locuitorii Saharei nu au acces la cultura si educatie, sufera de boli care in lumea noastra au fost eradicate acum 30-40 de ani, nu stiu ce este electricitatea.Sufera inca efectele nefaste ale colonizarii la care au fost supusi secole de-a randu. Sunt multe de spus pe aceasta tema dar timpul este foarte scurt!(caracatita01@yahoo.com)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In multe regiuni din Sahara si din imprejurimile acesteia, oamenii de stiinta au descoperit pe peretii pesterilor si ai stancilordiferite desene. Ei au fost surprinsi de faptul ca multe dintre aceste piscturi si desene care dateaza de peste 10.000 de an, infatiseaza oameni lucrand la munca campului, la vanatoare prin paduri sau stand la umbra unor copaci uriasi.