| DJyAlex a întrebat:

1. Ce acte imi trebuie fiind minor ca sa ies din tara cu o alta persoana? 2. Cum se procedeaza cand trebuie sa zbor singur din alta tara spre Romania (ce acte, bilete)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de cartea de identitate sau pasaport, dupa caz si de declaratia notariala autentica a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa calatoresti in strainatate si indica un insotitor major. Acesta poate fi, dupa ca, o persoana din personalul de bord de pe avion sau tren ori soferul masinii.
Din alta tara spre Romania nu este nevoie de insotitor, daca ai peste 14 ani, doar de un act de identitate, carte de identitate sau pasaport.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce acte imi trebuie fiind minor ca sa ies din tara cu o alta persoana?
Acordul în scris legalizat al părinților.

| mihai69 a răspuns:

În plus față de cele scrise de @Ioandelasal - însoțitorul mai are nevoie de o fișă de cazier judiciar, eliberată de Poliție cu scopul însoțirii unui minor.

| DJyAlex explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult!