| Felicia20347654390 a întrebat:

Salutare!
A calatorit cineva cu un copil minor (fara al doilea parinte) in strainatate, cu avionul? De exemplu, daca vreau sa calatoresc din Romania in Polonia, de unde dupa aia fac o escala si zbor in alta tara din Schengen, de ce acte am nevoie pentru copil? E buna cartea de identitate? Sau trebuie neaparat pasaport? Si poate mai trebuie ceva acte de care nu stiu... Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a iesi din Romania este necesara declaratia notariala a celuilalt parinte iar minorul are nevoie doar de cartea de identitate, avand in vedere ca o sa circuli numai in UE.

| Holiday a răspuns:

In UE, daca minorul are C.I, nu este nevoie si de pasaport. In schimb, ai nevoie, doar la iesirea din tara, de declaratia notariala data de celalalt parinte prin care confirma ca este de acord, sau horararea judecatoreasca care confirma ca ti s-a incredintat exclusiv minorul, sau dovada decesului celuilalt parinte, dupa caz. Dupa ca ai iesit din tara, nu te mai intreaba nimeni de ele. E necesar doar C.I., sau pasaport.