| Începătorul988 a întrebat:

Cate pachete de tigari/persoana sunt permise in vama?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Cu sârbii - 2 pachete țigarete și 1 litru alcool

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti trece cu maximum 200 de tigari, respectiv 10 pachete.

| Începătorul988 explică (pentru Ioandelasal):

/persoana?
Se ia in calcul si daca o persoana este minora? Si din cate am inteles, mai ai voie cu un pachet, doua desfacute in plus?

| Olariu_Adelin_1996 a răspuns:

2 cartuse ai dreptul...stiu din propria experienta. Eu am dus 10 dar le-am impartit

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Începătorul988):

Da, este vorba de 10 pachete de persoana. Ca ai unul desfacut nu cred ca baga prea mult de seama, desi ar putea daca vamesul este chitibusar.

| OldSoul a răspuns:

Doua catuse erau acum cativa ani.

A fost taica-meu acum 2-3 ani, avea 10 pachete, nu l-au lasat sa treaca, le-a rupt pe locsi le-a aruncat.
Ai voie doua pachete intregi + unul desfacut de persoana.
Precizez, e vorba de granita cu ucraina.

| Începătorul988 explică (pentru Olariu_Adelin_1996):

2pachete!

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

Asa este! Dar am avut vreo 4pachete de persoana, si 1/2 de persoana desfacute! Si nici macar nu s-au uitat

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Da' nu le fuma pe toate!

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

Hehe, din fericire eu nu fumez. Am fost mai mult pentru unchiul meu. Nu strica sa ma plimb daca sunt platit! happy

| sierra1 a răspuns (pentru Începătorul988):

Așa te vreau

| NLS a răspuns:

Spre granita cu Ungaria (Nadlac, etc) e permis doar un cartus (10 pachete mai exact, ca sunt de 18 sau 20 nu ii intereseaza) plus 1-2 pachete desfacute.
Daca vrei sa ajungi in Vest dar ocolesti Ungaria, poti lua pana la 3 cartuse.