| Trifan_Mihai_1947 a întrebat:

Salut! Ce acte mi-ar trebui pentru a face o procură pentru copil minor"?

Răspuns Câştigător
| vasile2222 a răspuns:

Nu exista procura pentru minor. Cred ca vrea sa spuna imputernicire pentru a putea calatori copilul.

===
La ieşirea din ţară a copilului minor însoţit de un singur părinte sau de o terță persoană, este necesară o declaraţie notarială prin care părintele care nu este prezent îşi exprimă acordul cu privire la această călătorie, declarație cunoscută și sub numele de "procură pentru copil minor".

Acte necesare
-actul de identitate al părintelui sau, după caz, părinţilor care îşi dau acordul în sensul plecării copilului sau copiilor lor minori în altă ţară/stat neînsoţit de ei sau însoţiţi de către celălalt părinte;
-datele de identificare ale persoanei însoţitoare (părinte, bunic sau altă terţă persoană);
-certificatul de naştere al copilului/copiilor minori, în original.
===

2 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

Nu inteleg ce "procură pentru copil minor" vrei, nici nu stiu ce varsta are minorul. Dar te duci la notar cu actul tau de identitate, cu al copilului daca are, si cu cel pe care il imputernicesti, avand si ea/el CI.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru vasile2222):

Nici imputernicire nu exista ci declaratie notariala. In rest ai dreptate!