| Num3Ascuns a întrebat:

Ce traseu sugerati pentru a parcurge Transalpina (in ce directie)? Eu as prefera ca majoritatea kilometrilor sa ii cobor decat sa ii urc.

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mergi dinspre Ranca spre Obarsia Lotrului, invers urci mult mai abrupt.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te urci cu elicopter si de acolo poti cobori, spre sudul (josul) hartii-

| darrio2007 a răspuns:

Pai ca sa cobori nu trebuie mai intai sa urci?

| mihai69 a răspuns:

Distanța pe urcare și cea pe coborâre sunt relativ egale. Vezi profilul drumului pe http://www.transalpina.biz/harta.html (jos de tot pe pagină).