| andrey_3027 a întrebat:

Salut,cum imi pot face o procura sau o declaratie cu care sa pot iesi din tara daca parintii mei nu sunt in tara, sunt minor. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti cere adresa de fax de la notarul la care mergi si parintii tai iti pot trimite procura prin fax.Semnata de ei.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu tu trebuie sa o faci ci parintii.
Declaratia autentica o pot face la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din tara unde se gasesc si ti-o trimit prin posta sau curier rapid.
De asemenea o pot face si la un notar din tara respectiva dar va trebui tradusa in romana de un traducator autorizat si legalizata semnatura traducatorului.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tu NU o poţi face!

Părinţii tăi TREBUIE s-o facă la un notar sau la Ambasada/Consulat-ul României din ţara în care se află acum!
Apoi, trebuie să ţi-o trimită ( în original )!

Toate cele bune.