| anatincu99 a întrebat:

Bună seara! Am și eu o întrebare, este nevoie de procura pentru a lasă un copil minor la bunici? Specific faptul ca mama pleacă in alt județ la munca și nu părăsește țara. Părinții copilului sunt divorțați, au costodie comună, dar cu domiciliul la mamă. Am citit ceva pe net ca nu mai este actuala procura și ca s-a dat ceva lege in 2019. Ma poate ajuta cineva cu un răspuns! Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Eu stiam ca procura e valabilă dacă copilul pleacă în afara tarii sau dacă părinții pleacă în afara tarii. Cât timp părinții sunt în țară nu ar fi nevoie de procura.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate ca ar trebui anuntat tatal ca este la bunci! Altfel nu-si poate exercita dreptul de a vedea copilul si te poate da in judecata!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa spun ca nu trebuie procura (se numeste "declaratie" si este valabila numai la iesirea copilui din tara).

| anatincu99 explică (pentru Salontanul):

Nu este vorba de copilul meu?

| Salontanul a răspuns (pentru anatincu99):

Pai pe mine ma intrebi? De unde sa stiu eu?

| anatincu99 explică (pentru Salontanul):

Era un emoji dar cum aici nu le citește site-ul probabil s-a pus semnul întrebării. happy Nu am cerut răutăți gratuite, doar un sfat sau răspuns care poate ajuta câtuși de puțin. happy zi faină :*

| Salontanul a răspuns (pentru anatincu99):

Se pare ca ai ceva probleme! De unde sa stiu eu ca vrei sa pui emoji? Eu am vazut semnul intrebarii si m-am mirat. Ala nu-i emoji. Rautati gratuite vad ca faci tu crezand ca ne prostesti pe toti, spunand ca semnul intrebarii este emoji. Sa-ti faci un dictionar al tau sa-l stim si noi! Intreaba-ti un profesor de limba romana daca eu ti-am raspuns obraznic!