| adriangrowinglife12 a întrebat:

Salut, daca un prieten din India vrea sa vina in Romania sa munceasca sau sa se stabileacsa aici, ce ar trebui sa faca? Si legat de bac, ca ei nu au bac, cum ar putea fi angajati fara el? Ma lamureste si pe mine cineva? Mersi mult

Răspuns Câştigător
| ioan452 a răspuns:

Trebuie sa meargă la Ambasada României din India, și sa facă cerere pentru viza și însoțită de cerere și documente : copie după Autorizația de munca eliberată de Oficiul roman de Imigrări, Copie după cazier judiciar.

4 răspunsuri:
| ioan452 a răspuns:

Prietenul este roman stabilit in India sau indian? Dacă este indian ii trebuie viza pentru a se muta in România, dacă ia viza și se stabilește in România, își caută loc de munca, depinde unde a mai lucrat. Poate sa se angajeze in construcții, in restaurante, diferite locuri.

| adriangrowinglife12 explică (pentru ioan452):

Si viza cum se ia? Este indian

| adriangrowinglife12 explică (pentru ioan452):

Multumesc

| Violleta2022 a răspuns:

Sa incheie un contract de munac cu o firma romaneasca, care se obliga sa-i plateasca totul: cazare, masa, bilete de avion, salariu, asigurae medicala.
Ei au un fel de BAC si au si universitati, daca el nu are nimic din astea, atunci da-i pace, ca din astia care pazesc cainii, avem si noi in Romania si nu-i dpsus nimeni sa aduca indieni pentru atat lucru.