| vagabond a întrebat:

Salut deci am 16 si eu ma duc cu mama in spania intrebarea e ca as putea sa ma intorc singur akas cu avionu? cu avionu plecam si cu avionu as vrea sa ma intorc singur si as mai vrea sa stiu ce acte imi trebuie sa vin singur acasa

8 răspunsuri:
| legendarul a răspuns:

Imputernicire de la ambii parinti si buletin

| vladutz1995 a răspuns:

Buletinul happy sau pasaport thinking dar buletinul iti trebuie si da poti sa te intorci singur acasa, doar cand iesi din tara trebuie sa fii sotin de un adult care sa fie imputernicit de parintii tai ca sa te poata scoata din tara.

| funxhouse a răspuns:

Pasaport si declaratie parentala de la ambii parinti happy

| Inessix a răspuns:

Procura la notariat.

| YosCosmin a răspuns:

Cred ca poti veni si singur ai nevoie de bilet, de pasaport si de buletin cred ca nu ai nevoie de mai mult. Dar cand ai venit cu mama mai avea ea cateva acte vezi ce acte mai avea si le iei big grin.

| maraturunen a răspuns:

Poti sa vi singur acasa atata timp cat ai o procura in care parintii tai isi dau acordul sa calatoresti singur.te duci la notar si spui ca pleci cu mama iti face procura prin care tatal tau isi da acordul si faci alta cred prin care sa fie in regula sa te intorci singur de la mama ta din spania catre Romania la tatal tau.nu e f greu, daca intrebi la notar te rezolva-luati buletinele dp voi

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un detaliu esential, respectiv daca ai ambii parinti. Daca ii ai problema se poate rezolva prin declaratia pe care o da tatal tau, in ea se va specifica ca la inapoiere vei avea ca insotitor major personalul de bord(se indica compania aviatica si numarul zborului). De regula nu sunt probleme la inapoiere, nu te intreaba nimeni de declaratie, aceasta trebuie sa o prezinti la iesirea din tara. Numai bine!

| AlAndalus a răspuns:

Eu am 17 ani si am calatori acum 1 luna tot in Sp. la Valencia.Deci:mai intai iti trebuie bilet de avion (daca vrei lowcost ar fi bine sa stii ca Blue Air ofera insotitori de zbor pentru. minori-spre deosebire de Wizz Air de exemplu care nu au serviciul asta). Apoi trebui mers la notar, unde parintii semneaza o procura cum ca te lasa in grija unui reprezentant al companiei aeriene X pe durata zborului.Iar in aeroport trebui completat un alt formular de la check-in.Toate actele astea se prezinta la vama cu buletinu si parintele sau tutorele din dotare big grin...Tot balciul asta este doar la iesire din tara, ca mai apoi, nu te mai streseza nimeni (pentru. ca ai peste 14 ani poti trece singur vama etc.)