| tiestotpu a întrebat:

Doresc sa plec cu autocarul din Romania pana in Germania. De ce acte as avea nevoie ca totul sa mearga in regula? ( doar Carte de identitate, Pasaport, asigurare medicala, etc ). Si sunt ceva restrictii la bagaje?

6 răspunsuri:
| Kanajambe69 a răspuns:

Salut. Ai nevoie doar de buletin (suntem in UE).
Asigurare medicala doar daca iti faci domiciliul sau obtii venituri in Germania (nu mai stiu sigur cum era).
De bagaje sa intrebi la firma autocarului cate bagaje ai voie; restrictii la bagaje: http://europa.eu/......dex_ro.htm
Bafta!

| AlbNegru09 a răspuns:

Doar de buletin ai nevoie.
Ai voie minim 3 bagaje pe pers + 1 cartus de tigari romanesti!

| tiestotpu explică (pentru AlbNegru09):

Merci. Doua parfumuri noi sigilate pot lua cu mine?

| AlbNegru09 a răspuns (pentru tiestotpu):

Da poti lua ce vrei. Doar tigari de contrabanda nu-i voie

| AlbNegru09 a răspuns (pentru tiestotpu):

Daca ai pasaport, e ok. Nu iti mai trebuie buletinul, sa nu iti fie expirat

| mihai69 a răspuns:

Ori C.I., ori pașaport - tot aia. Asigurare de sănătate nu e necesară, dar poate fi utilă dacă Doamne ferește ai nevoie de medic pe-acolo, pentru altceva decât o urgență (care e acoperită de cardul european de sănătate - pe care e bine să-l ai la tine, deși nici ăsta nu e obligatoriu).
Drum bun!