Întrebare recomandată | Kr5 a întrebat:

Salut, maine dimineata plec si eu spre bucegi si suntem ceva persoane, si m-ar interesa si pe mine un traseu sau o harta a unui traseu exact sa ajung cu masina cat mai aproape de sfinx si dupa sa o iau la pas pana acolo, cu telecabina ar insemna sa dam o suma destul de mare pentru dus si intors + ca e frica de inaltime.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Babele și Sfinxul se află într-o arie protejată și accesul auto acolo se face doar cu o aprobare specială.
Cel mai aproape poți ajunge până la cabana Piatra Arsă, și de acolo o iei frumos per pedes.
Aceleași informații (plus harta) le găsești și aici: http://www.transbucegi.ro/tb/

1 răspuns: