Întrebare recomandată | Manuel86 a întrebat:

Salutare. Stie cineva cu ce se poate ajunge la babele si sfinx? Exista telecabina sau masina, ceva cu care sa se poata ajunge cat mai aproape?
Sunt persoana cu dizabilitati locomotorii!
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Ai telecabina din Busteni până la Babele. Alternativ, poti ajunge cu Mașina până la Peștera Ialomiței, și de acolo ai altă telecabină. La Sfinx e mai greu de ajuns.

| Manuel86 explică (pentru MihaiSpeedster):

Multumesc. Din Busteni si as vrea sa ajung! Acolo o sa avem cazarea.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Manuel86):

Deci telecabina. Sper să prinzi o zi însorită, pentru că telecabina trece pe deasupra Văii Jepilor, care e foarte frumoasă. Poate prinzi și vizibilitate buna sa vezi Crucea de pe Caraiman. Dacă ai timp, îți recomand să iei telecabina și pe versantul opus, la Peștera. Dacă nu poți vizita Peștera tot merită plimbarea, e un loc frumos, care te încarcă cu o energie deosebită. Ședere plăcută la munte!

| Manuel86 explică (pentru MihaiSpeedster):

Multumesc!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Telecabina din Busteni. Dar la 90 de lei de persoana, sa urci 17 minute(cronometrat)nu merita.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E telecabina, dar costa cit nu face.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Exista telecabina, dar asa cum spune cel de mai sus, nu merita la bani. S-a scumpit extrem de mult in ultima perioada. O alta alternativa ar fi sa luati o masina. Sunt unii care ofera astfel de servicii, cu plata, in zona telecabinei.
Sa ai in vedere ca este dificil de la telecabina sa ajungi la babe si sfinx, daca spui ca ai dizabilitati. Uita-te pe google maps sa vezi zona 3d cum arata.

| mi25 a răspuns:

Este drum care pleaca din Snaia, practicabil doar pentru masini de teren. Este necesara o documentare daca se permite accesul cu masina, Bucegii fiind arie protejata.
Cu telecabina pana la Babele. Pe munte deplasarea ta va fi grea, daca nu imposibila.

| StripperRaoul a răspuns:

Ii telecabina