| EX_AL_2002 a întrebat:

Pot sa calatoresc singur cu avionul in alte tari daca am 16 ani? Sau doar in tara? Bineinteles cu companiile care accepta acest lucru.

2 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Poți să călătorești doar dacă ai pașaport. De asemenea, unul dintre prietenii cu care călătorești trebuie să fie împuternicit de părinții / tutorii tăi cu act de la notar pentru a putea călători în străinătate, singur nu poți călători până nu ai 18 ani.

| mihai69 a răspuns:

Desigur. Cu condiția ca respectiva companie să ofere și serviciul de însoțire minori, iar părinții tăi să facă o declarație notarială în sensul că vei fi însoțit de reprezentanții acelei companii aeriene, altfel nu poți părăsi țara. Dacă ești deja în altă țară, nu mai ai nevoie de nimic.