| ShiAtat_Sara_1996 a întrebat:

Salut.
Sa zicem ca am 16-17 ani, si vreau sa ma duc in SUA sa termin liceul ca si... clasele 11-12.
Intrebare mea este legata de viza (nu o am inca dar sa zicem ca as aveao) si nu mai inteleg nimic, sunt confuza. Am citit pe cateva site-uri informatii despre viza dar faza este ca, am citit pe un site ca viza de 10 ani nu dureaza chiar 10 ani. Eu daca as vrea sa imi continui studiile acolo cum se procedeaza? Fiindca ca se zica ca termenul valabilitatii de viza este de maximum 6 luni. Si eu daca vreau sa incep scoala si facultate etc. Nu pot sta acolo sa le termin? Ar trebuii sa plec de acolo in timp ce as fi la scoala?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt o groaza de tipuri de vize pentr SUA. Cele pentru studii tin atat cat studiezi acolo. Cele de turism pot fi de 10 ani sau 6 luni dar nu poti sta mai mult de 90zile

| Nuzicnume a răspuns (pentru suntserios):

Cum adică cele d turism pot fi de 10 dar nu poti sta mai mult de 3 luni?laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Nuzicnume):

Chiar daca ai viza de 10 ani nu poti sta pe teritoriul SUA mai multde 3 sau 6 luni pe an. Nu mai stiu exact perioada acum.