| Ciocoflencea a întrebat:

am 17 ani si vreau sa plec la sora mea in vizita in Danemarca,dar am inteles ca nu am cum sa trec vama decat daca sunt insotit de ambii parinti,dar nu am cum sa plec cu amandoi si as vrea sa stiu daca este vreo cale sa plec singur,ei stiu toate astea si ar fi de acord sa plec pentru cateva saptamanii, dar nu au pe numele cui sa faca procura. ce sa fac?

6 răspunsuri:
| Lorelei13 a răspuns:

Faci procura pe numele rudei de gradul II care te poate insoti

| mgtow a răspuns:

Ambii parinti trebuie sa mearga la notar sa isi dea acordul ca tu sa poti calatori singur in strainatate si prezinti hartia la politia de frontiera din aeroport.

| JustLexu a răspuns:

Eu cand am fost la mama in Spania mi-a facut procura la stewardesa ca insotitor al meu pana cand ma preia mama acolo

| SNYPERUL a răspuns:

Deci este in felul urmator eu am 11 ani in afara.
Daca mergi cu un parinte, celalalt parinte trebuisa sa-ti dea procura pe mama sau tata depimde cu care mergi.
A 2a varianta te costa 50 E la vama de dat la sofer si te trece asa, depinde de unde esti daca esti din zona sucevei iti pot recomanda firme gen.

| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie de procură de la ambii părinți. Însoțitor poate fi și un șofer de autocar, sau o stewardesă de la compania aeriană.
Interesează-te!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. Acesta poate fi, dupa caz, insotitorul de bord de pe avion sau tren ori soferul masinii.